Movie nominations

BEST PICTURE

Da 5 Bloods (Netflix)

Ma Rainey’s Black Background (Netflix)

Mank (Netflix)

Minari (A24)

World Information (Common Footage)

Nomadland (Searchlight Footage) – WINNER

One Evening in Miami (Amazon Studios)

Promising Younger Girl (Focus Options)

Sound of Metallic (Amazon Studios)

The Chicago 7 Trial (Netflix)

BEST ACTOR

Ben Affleck – The Manner Dwelling (Warner Bros.)

Riz Ahmed – Sound of Metallic (Amazon Studios)

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Background (Netflix) – WINNER

Tom Hanks – Information of the World (Common Footage)

Anthony Hopkins – The Father (Sony Footage Classics)

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)

Gary Oldman – Mank (Netflix)

Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Background (Netflix)

Andra Day – The USA vs. Billie Vacation (Hulu)

Sidney Flanigan – By no means Not often Typically At all times (Focus Options)

Vanessa Kirby – Items of a Girl (Netflix)

Frances McDormand – Nomadland (Projector Photos)

Carey Mulligan – Promising Younger Girl (Focus Options) – WINNER

Zendaya – Malcolm and Marie (Netflix)

Carey Mulligan in The Promising Younger Girl

BEST SUPPORTING ACTOR

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)

Sacha Baron Cohen – The Chicago Trial 7 (Netflix)

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) – WINNER

Invoice Murray – On the Rocks (A24 / Apple TV +)

Leslie Odom, Jr. – One Evening in Miami (Amazon Studios)

Paul Raci – Sound of Metallic (Amazon Studios)

BEST ACTRESS IN A SECOND ROLE

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) – WINNER

Ellen Burstyn – Items of a Girl (Netflix)

Glenn Shut – Hillbilly Elegy (Netflix)

Olivia Colman – The Father (Sony Footage Classics)

Amanda Seyfried – Mank (Netflix)

Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR

Ryder Allen – Palmer (Apple TV +)

Ibrahima Gueye – Life to Come (Netflix)

Alan Kim – Minari (A24) – WINNER

Talia Ryder – By no means Not often Typically At all times (Focus Options)

Caoilinn Springall – Midnight Sky (Netflix)

Helena Zengel – Information of the World (Common Footage)

BEST ACTION GROUP

Da 5 Bloods (Netflix)

Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Ma Rainey’s Black Background (Netflix)

Minari (A24)

One Evening in Miami (Amazon Studios)

The Chicago Trial 7 (Netflix) – WINNER

BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Younger Girl (Focus Options)

David Fincher – Mank (Netflix)

Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)

Regina King – A Evening in Miami (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Chicago Trial 7 (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Footage) – WINNER

Steven Yeun in Minari

Steven Yeun in Minari

BEST ORIGINAL SCREEN

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Younger Girl (Focus Options) – WINNER

Jack Fincher – Mank (Netflix)

Eliza Hittman – By no means Not often Typically At all times (Focus Options)

Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metallic (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Chicago Trial 7 (Netflix)

BEST SUITABLE SCREENPLAY

Paul Greengrass & Luke Davies – World Information (Common Footage)

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Footage Classics)

Kemp Powers – A Evening in Miami (Amazon Studios)

Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey Black Background (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Footage) – WINNER

BEST CINEMATOGRAPHY

Christopher Blauvelt – First Cow (A24)

Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)

Lachlan Milne – Minari (A24)

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Footage) – WINNER

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)

Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)

Dariusz Wolski – Information from the World (Common Footage)

BPRODUCTION DESIGN IS

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Private Story of David Copperfield (Searchlight Footage)

David Crank, Elizabeth Keenan – Information of the World (Common Footage)

Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix) – WINNER

Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus)

Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Background (Netflix)

BEST EDITION

Alan Baumgarten – The Chicago Trial 7 (Netflix) – WINNER (TIE)

Kirk Baxter – Mank (Netflix)

Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)

Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Footage Classics)

Mikkel EG Nielsen – Sound of Metallic (Amazon Studios) – WINNER (TIE)

Chloé Zhao – Nomadland (Projector photos)

BEST COSTUME DESIGN

Alexandra Byrne – Emma (Focus Options)

Bina Daigeler – Mulan (Disney)

Suzie Harman and Robert Worley – The Private Story of David Copperfield (Searchlight Footage)

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Background (Netflix) – WINNER

Nancy Steiner – Promising Younger Girl (Focus Options)

Trish Summerville – Mank (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP

Emma (Focus Options)

Hillbilly Elegy (Netflix)

Ma Rainey’s Black Background (Netflix) – WINNER

Mank (Netflix)

Promising Younger Girl (Focus Options)

The USA vs. Billie Vacation (Hulu)

Amanda Seyfried in Mank

Amanda Seyfried in Mank

BEST VISUAL EFFECTS

Greyhound (Apple TV +)

The invisible man (Common Footage)

Mank (Netflix)

Midnight Sky (Netflix)

Mulan (Disney)

Tenet (Warner Bros.) – WINNER

Marvel Girl 1984 (Warner Bros.)

BEST COMEDY

Subsequent film Borat (Amazon Studios)

The Forty Years Model (Netflix)

The King of Staten Island (Common Footage)

On the rocks (A24 / Apple TV +)

Palm Springs (Hulu and NEON) – WINNER

The Ball (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

One other Spherical (Samuel Goldwyn Movies)

Collective (Magnolia Footage)

La Llorona (shiver)

Life to Come (Netflix)

Minari (A24) – WINNER

Two of Us (Magnolia Footage)

BEST SONG

All people Cries – The Outpost (Display screen Media Movies)

Struggle for Your self – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Husavik (My Hometown) – Eurovision Tune Contest: The Story of the Hearth Saga (Netflix)

Io sì (Vu) – Life to Come (Netflix)

Converse Now – One Evening In Miami (Amazon Studios) – WINNER

Tigress & Tweed – The USA vs. Billie Vacation (Hulu)

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)

Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)

James Newton Howard – Information of the World (Common Footage)

Emile Mosseri – Minari (A24)

Trent Reznor and Atticus Ross – Mank (Netflix)

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste – Soul (Disney) – WINNER



Supply hyperlink

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.